Home Ryby Neonka červená

Neonka červená

Neonka červená Neonka červená (lat. Paracheirodon axelrodi)

Veľkosť: 2-3 cm

 

 

Znášanlivosť: veľmi znášanlivá ryba, vhodná do všetkých typov spoločenských nádrží.

Charakteristika: veľmi rozšírená mierumilovná, hejnovitá rybka, jedna z najobľúbenejších ryb medzi akvaristami. Na boku má svietivo modrý pruh, spodná časť tela je červená (od hlavy až po chvost), vo svietivo modrých pruhoch na oboch bokoch sú drobučké žiarivé čiastočky, ktoré odrážajú svetlo podobne ako reflexná páska na bunde. V ich domovine obývajú tmavé pralesné potoky a tieto pruhy im pomáhajú, aby nestratili kontakt s hejnom. Pozor na množstvo dusitanov vo vode. Miluje husto osadené akvária, ktoré nesmú byť príliš osvetlené. Začínajúci akvaristi ju môžu zameniť s Tetrou neonovou (Neonka obecná).

Minimálna veľkosť nádrže: Bežný chov v nádrží strednej veľkosti o minimálnej dĺžke 60cm, 54 až 63 litrov. V žiadnom prípade stiesnené prostredie. Osadené bežnými rastlinami. Porast hustý s volným priestorom. Celkom by malo byť osadené 60-70% celkovej plochy. Dno by mal tvoriť materiál zrnitosti 3-5 mm a tmavej farby, pretože poskytuje neonkam pocit väčšieho bezpečia a taktiež vynikne ich farebnosť. Aj dekoračné kamene a korene by mali mať tmavú farbu.

Doporučený počet rýb: Doporučuje sa chovať v skupine s minimálnym počtom 10 a viac rybiek, pretože chovanie sa týchto rybiek v nádrži súvisí s ich počtom. Pokiaľ je chovaný menší počet, potom sa neonky zdržujú predovšetkým v dolnej časti akvária.

Kŕmenie: Potravou neoniek sú nitenky, pakomárie larvy tzv. patentky, perloočky (Daphnia, Bosmina), veľmi vhodné sú živé alebo mrazené buchanky (Cyclops strenuus), suché vločkové krmivo a hlávkový šalát. Kŕmiť je lepšie málo, ale radšej častejšie.

CHOV:
Teplota: 24 - 27 oC
pH: 5 - 7
Tvrdosť: 3 - 8 odGH

 

Obrázok z galérie

Počet zobrazení

Návštev dnes:11
Návštev v tomto mesiaci:308
Návštev celkom:313220
Dátum od:29-09-2012